— Ptáci —

Mimo "klasických statkových zvířat" u nás můžete najít jak drůbež, tak i trochu exotiky. Vše chováme pro užitek vajec, ne na maso... 

KUR DOMÁCÍ

Mezi klasickou drůbež, kterou u nás najdete, patří kur domácí, zejména nosnice plemene ISA brown, DOMINANT hnědý, trikolor a nově přibudou v listopadu i kropenaté DOMINANT žíhaný. Vejce jsou různobarevné - od bílých, světle béžových až po tmavě hnědé. Hmotnost vejce se pohybuje kolem 60 g.

Zdroj: Kuřice

NANDU PAMPOVÝ

Nandu je velký nelétavý pták podobný pštrosovi. V dospělosti váží více než 25 kg a dožívá se 15 a více let. Původně obývali stepi a savany severovýchodní Brazílie, východní Bolívie a celou Argentinu a v přírodě žijí v menších hejnech.

Nandu vejce jsou považována za velkou delikatesu. Vejce obsahuje 55 % bílku a 45 % žloutku, což dělá chuť lahodnější a jemnější oproti vejcím slepičím. Vyznačují se nízkým cholesterolem, Omega-3  a Omega-6 nenasycenými mastnými kyselinami potřebné k řadě klíčových procesů v lidském těle, jako je činnost mozku. Váha jednoho vejce je přibližně 450 - 600 g (10 - 15 slepičích).