— Ptáci —

Mimo "klasických statkových zvířat" u nás můžete najít jak drůbež, tak i trochu exotiky. Vše chováme pro užitek vajec, ne na maso... 

KUR DOMÁCÍ

Mezi klasickou drůbež, kterou u nás najdete, patří kur domácí, zejména nosnice plemene ISA brown, DOMINANT hnědý, trikolor a nově přibudou v listopadu i kropenaté DOMINANT žíhaný. Vejce jsou různobarevné - od bílých, světle béžových až po tmavě hnědé. Hmotnost vejce se pohybuje kolem 60 g.

Zdroj: Kuřice

INDICKÝ BĚŽEC

Plemeno pochází z východní a jihovýchodní Asie z tzv. tučňákovitých kačen, řadí se do skupiny lehkých nosných kačen se snáškou 100 vajec ročně. Jsou mimořádně temperamentní, nenáročné a shánčivé, proto je lepší je chovat na větším prostranství. Kachny nemají zachován pud sezení na vejcích a vodění kachňátek. Vejce mají větší podíl žloutku, proto jsou velmi ceněná při pečení i vaření.

Zdroj: Indický běžec

Běžci se velice osvědčili v deštivém září, kdy nám krásně čistili zahradu od slimáků. Lze je pustit i do záhonků ovšem nesmí se zde pěstovat salát nebo křehká listová zelenina (ta jim totiž nesmírně chutná).

KŘEPELKA JAPONSKÁ

Křepelka japonská pochází z východní Asie, kde je chovaná již dlouhou dobu. Roční produkce u nosnice činí až 320 vajec ročně s váhou mezi 11-15 g. Křepelčí vejce jsou považována za lék již více než 300 let. Obsahují 5x více fosforu, 7x více železa, 6x více vitamínu B1 a 15x více vitaminu B12, než vejce slepičí. Jsou účinné při léčce lámaní vlasů a nehtů, používají se do kvalitních krémů na regeneraci pleti a proti vráskám. Navíc jsou mnohem chutnější a jsou považovány za dietní. Při denním užívání křepelčích vajíček (a masa) podporujete imunitu, normalizuje se kardiovaskulární systém, vejce mají dobrý vliv na paměť a těhotným ženám ochraňují kostru a zuby.

Zdroj: Křepelka japonská

NANDU PAMPOVÝ

Nově jsme si pořídili i malé kuřátka nandua pampového. Nandu je velký nelétavý pták podobný pštrosovi. V dospělosti váží více než 25 kg a dožívá se 15 a více let. Původně obývali stepi a savany severovýchodní Brazílie, východní Bolívie a celou Argentinu a v přírodě žijí v menších hejnech.

Vejce nandua pampového jsou považována za velkou delikatesu. Vejce obsahuje 55 % bílku a 45 % žloutku, což dělá chuť lahodnější a jemnější oproti vejcím slepičím. Vyznačují se nízkým cholesterolem, Omega-3  a Omega-6 nenasycenými mastnými kyselinami potřebné k řadě klíčových procesů v lidském těle, jako je činnost mozku. Váha jednoho vejce je přibližně 600 g.